» Захід до 100-річчя Івана Коваленка в Переяслівській ЗОШ №1

Захід до 100-річчя Івана Коваленка в Переяслівській ЗОШ №1 Старший науковий співробітник НДВ
«Музей Заповіту Т. Г. Шевченка» Н. М. Павлик


У школі відбувся культурно-освітній захід “Я повернуся в дім і допалю свічку”.  Під таким оглавом 16 січня 2019 року відбувся культурологічний захід науковців НІЕЗ “Переяслав” на базі Переяслав-Хмельницької ЗОШ № 1, який приурочений до 100-річчя від дня народження поета-дисидента, учителя, колишнього в’язня Пермських таборів Коваленка Івана Юхимовича. 

Глядацьку аудиторію складали учні 9 класу та вчителі школи № 1.

Спершу докладно було подано біографію митця, який навчався й закінчив Переяслав-Хмельницьку школу № 1 у 1936 році. Надалі продемонстровано на відеопроекторі фото, що розповідають про сподвижницький шлях поета, його родину, друзів, однодумців. Присутні переглянули відеоролик, де Іван Юхимович читає свій вірш «Не мне...» та прослухали пісню на слова І. Коваленка «Я тут зростав», де ностальгійно оспівано ландшафти с. Лецьки, в якому народився поет.

Докладно подано розповідь про арешт поета, перебування його в таборі, літературну та вчительську діяльність. До уваги слухачів доведена інформація про табірне життя й діяльність І. Коваленка, поневіряння його родини, видання 5 книг митця стараннями друзів та його дочки – Марії Іванівни Кириленко. Зацікавила слухачів розповідь про неймовірне кохання І. Коваленка та Ірини Пустосміх, які одружились ще студентами й прожили в злагоді та любові 62 роки.

До уваги доведено факти посмертного пошанування нашого земляка: меморіальні дошки відкриті на будинку, де І. Коваленко проживав у Боярці та на фасаді Переяслав-Хмельницької ЗОШ № 1, де він навчався. Також іменем Івана Коваленка названо вулиці в Боярці, Переяслав-Хмельницькому та с. Лецьки, де він народився. За ініціативи громадської організації «Центр розвитку громад» Боярська міська рада започаткувала щорічний Молодіжний мистецький фестиваль імені Івана Коваленка. Цього року Фестивалю надано статус Всеукраїнського. 

У рамках відзначення 100-річного ювілею І. Коваленка було продемонстровано виставку «Течії життя Івана Коваленка»: показано його особисті речі з табірного життя, фотографії з родинного архіву, періодичні видання, що розповідають про життя поета, 5 виданих книг І. Коваленка тощо.

Дев’ятикласники фактично мали змогу прослухати урок за програмою «Література рідного краю». По завершенню заходу  зробили фото на згадку та обмінялися думками щодо талановитої й неординарної постаті Івана Юхимовича Коваленка.

За матеріалами "Вісник Переяславщини"