Іван Коваленко » Про Івана Коваленка

Про Олеся Коваленка


 

Про Олеся Коваленка

 

 
Олесь Коваленко (*6 грудня 1945, Чернігів — † 17 січня 2012, Київ)  – відомий український перекладач, син Івана Коваленка. У 1967 р. закінчив Національний університет імені Т.Г.Шевченка (перекладацький відділ факультету іноземних мов). З 1947 року проживав у м.Боярка, Київської області, а з 1973 року – в м.Києві. Володів більш, як 10-ма іноземними мовами, мав енциклопедичні знання. З 1967 року працював у «Інтуристі».   Завдяки вродженому хисту до іноземних мов та надзвичайній працелюбності досить рано досяг значних успіхів.  У віці 22 років  був направлений  у  закордонне відрядження в АРЄ, де у 1967-1969 рр.  працював перекладачем на риболовецькому траулері  і вже тоді перекладав з 9 іноземних мов. З 1969 працював старшим гідом-перекладачем  в «Інтуристі». Дотепний, іронічний, з аналітичним складом розуму, був яскравою харизматичною особистістю. Перед ним відкривалося блискуче майбутнє.  За його кандидатуру змагалися МЗС України та Генштаб Міністерства оборони СРСР. Проте   через арешт та ув’язнення  у 1972 р. свого батька поета-дисидента Івана Коваленка кар'єра Олеся Коваленка була зламана. Він став «невиїзним», в Україні його також не допускали до роботи з іноземцями. З того часу працював у бюро перекладів та викладав на курсах послідовного перекладу при «Інтуристі». Загалом пропрацював в «Інтуристі» біля 40 років.  Похований у м.Боярка.
Олесь Коваленко заклав стандарти перекладу юридичних документів на різні мови. За часів Незалежності України став найбільш затребуваним перекладачем офіційних документів для Верховної Ради та Міністерства закордонних справ України. Майстер художнього перекладу. Багато років співпрацював із англомовною версією журналу «Україна», робив переклади художньої прози українських авторів. Переклав на англійську мову низку творів українських класиків: П.Мирного («Хіба ревуть воли, як ясла повні»), І.Нечуя-Левицького(«Микола Джеря»), М.Вовчок («Інститутка», «Кармелюк»), оповідання І.Франка, М.Коцюбинського, С.Васильченка, А.Тесленка тощо. На високому художньому рівні передавав образність української мови та національний колорит. Перекладені О.Коваленком твори можна знайти в провідних бібліотеках світу.

 

Див. Список основних художніх перекладів Олеся Коваленка. 


Основні художні переклади Олеся Коваленка


  1. Myrnyi, Panas.   Do Oxen Low When Mangers Are Full? /Kiev: Dnipro, 1990. 330 p. /Tr. by Oles Kovalenko
  2. Nechui-Levyts'kyi, Ivan. Mikola Dzherya: a long story. / Ivan Nechuy-Levitsky. Tr. from the Ukrainian by Oles Kovalenko. Ill. by Volodimir Poltavets. Kiev: Dnipro, 1985. 161 p. illus.
  3. Vovchok, Marko. After Finishing School; a story. Tr. from the Ukrainian by Oles Kovalenko. Ill. by Serhiy Adamovich. Kiev: Dnipro, 1983. 123 p. illus. (part col.) B145.
  4. Vovchok, Marko. Karmelyuk; a tale. Tr. from the Ukrainian by Oles Kovalenko. Kiev: Dnipro, 1981. 41 p. illus.
  5. Teslenko, Arkhyp. Stories / Arkhip Teslenko. Kiev: Dnipro, 1981. 231 p. In town / Tr. by Oles Kovalenko.
  6. Love thy neighbor / Stories / Stepan Vasilchenko. Tr. from the Ukrainian  by Oles Kovalenko. Ill. by Vasil Yevdokimenko. Kiev: Dnipro, 1984. 214 p. ill. (part col.).
  7. Vasyl'chenko, Stepan. Stories / Stepan Vasilchenko. Tr. from the Ukrainian by Oles Kovalenko. Ill. by Vasil Yevdokimenko. Kiev: Dnipro, 1984. 214 p. ill. (part col.).
  8. Kotsiubyns'kyi, Mykhailo. Fata Morgana and Other Stories / Mikhailo Kotsyubinsky. Kiev: Dnipro, 1980. 406 p. The witch / Tr. by Oles Kovalenko.
  9. Franko, Ivan. Short Stories. Pure race / The thistles / Tr.by Oles Kovalenko.Kiev: Dnipro, 1977. 149 p. port.

Євген Сверстюк*


"Мені приємно було колись познайомитись з Іваном Коваленком і з його віршем „Червона калина”, сповненим духом вірності і любові. В зоні №35 були Іван Світличний, Ігор Калинець, Семен Глузман, Валерій Марченко і дуже різні люди, але запитайте вояків УПА, які досиджували свої 25-літні терміни – і вони найбільше люблять Івана Коваленка, і знають Івана Коваленка, і просять їм надіслати ще його вірші. Отже, Коваленко у своїх віршах ніс дух вірності і любові, який, власне, і є тим стрижнем, на якому тримається наша культура"**
_______________________
*Філософ, поет, правозахисник, багаторічний політв’язень, редактор газети "Наша Віра".
** З виступу на презентації збірки Івана Коваленка "Перлини" в "Елітарній світлиці" (тема "Світ поезії), 1 листопада 2006 р.


Іван Драч*


"Якщо кваліфіковано, до самих глибин вивчати творчість Івана Коваленка і якщо порівнювати його поезії з іншими класичними віршованими творами, то це – як найвишуканіша вишивка білим по білому. Віршам Івана Коваленка притаманна віртуозна простота, яка знайдена поетом на такому рівні, на якому іншим це не вдавалося. Ця грандіозна, ця дивовижна сила простоти, оця вишивка білим по білому, назавжди залишиться в моїй душі"**.

________________
*Видатний український поет, перекладач, кінодраматург і громадсько-політичний діяч, Герой України
** З виступу на вечорі в "Елітарній світлиці" (тема "Світ поезії), 1 листопада 2006 р.


Іван Світличний*


"Переді мною як літературним редактором пройшли тисячі віршів різних поетів, але жодного разу я не зустрічав таких, як ваші. Вони містять у собі якусь таїну, в них є щось нове. Вони припадають до душі, хвилюють і запам’ятовуються. З усіх, кого я знаю, ви найближче підійшли до читача. Ви справжній народний поет.”

_________________ 

*Мовознавець, літературний критик, поет, співв'язень Івана Коваленка
 


50-ті роковини з дня арешту поета-дисидента Івана Коваленка та початку репресій проти української творчої інтелігенції 1972 року


13 січня 2022 року виповнюється 50 років з дня арешту і 103 роки з дня народження поета-дисидента, політв'язня радянських часів Івана Коваленка. Івана Юхимовича заарештували у день день його народження, що припадав на «старий Новий рік». Це давня та, на жаль, живуча традиція каральних органів – підгадувати обшуки, допити, арешти та різного роду репресії під свята, дні народження, інші знакові та важливі для людини дати… Пів століття виповнюється і від початку репресій (12-14 січня 1972 року) проти української творчої інтелігенції. Упродовж 1972 року було заарештовано близько сотні найяскравіших представників свідомої української інтелігенції, 80 з них було засуджено за антирадянську діяльність. Тисячі українців зазнали цькувань та різного роду утисків – радянська репресивна машина була вигадлива на способи залякування та тримання у покорі. Іван Коваленко на момент арешту був уже немолодим і геть хворим, карався у таборі суворого режиму для політв’язнів ВС-389/35 (ст. Всесвятська). Вийшов через 5 років із 2-ю групою інвалідності. Йому інкримінували антирадянську діяльність, виготовлення, зберігання та розповсюдження самвидаву, а головне – вірші «антирадянського, націоналістичного та наклепницького спрямування». Вірші Івана Коваленка - мелодійні, проникливі, глибокі за змістом - відбивали палку любов до України. Вони стрімко розповсюджувались у самвидаві та набували небезпечної для влади популярності...


За часів Незалежності України видано 5 збірок творів Івана Коваленка, його іменем названо вулиці в с. Лецьки, де він народився, у Переяславі, де  учився та в місті Боярка, де він прожив більшу частину свого життя і де знайшов свій вічний спокій. Меморіальні дошки розміщені на будинку поета в Боярці, на Переяславській школі № 1, на Боярській школі № 1, де він вчителював зі своєю дружиною Іриною Коваленко. Про Івана Коваленка створено документальні фільми «Дума про вчителів» (сценарист та режисер Богдан Гнатюк) та «Дім під акаціями. Поет Іван Коваленко» (авторка й ведуча - Світлана Шеремет). З 2012 року в м. Боярка проходить щорічний Всеукраїнський молодіжний мистецький фестиваль імені Івана Коваленка. На вірші Івана Коваленка створено низку пісень. 
На цьому сайті можна знайти всі твори Івана Коваленка, пісні на його слова, публікації про життєвий шлях та про заходи з вшанування пам’яті поета.


Катерина Сова. Урок літератури рідного краю (Чернігівщина) за творами Івана Коваленка


Про автора: Сова Катерина Петрівна, учитель  української мови і літератури у Чернігівській гімназії №31 гуманітарно-естетичного профілю.

Пряма мова:  «Цікавлюсь творчістю письменників Чернігівщини ХІХ-ХХ століття та медіаграмотністю на уроках української мови та літератури. Має друковані уроки з цих тем. В учнях найбільше ціную людяність, чесність, прямоту. Навчаю бути толерантними та гуманними. Люблю свою роботу, бо вона безпосередньо пов'язана з дітьми.Урок побудований таким чином, що кожен учитель може залишити частину з вивчення біографії письменника, а за тематикою обрати необхідні твори - громадянську лірику, філософську тощо. На цьому уроці відбувається розгляд   пейзажної лірики, бо в ній оспівується природи Чернігівщини. А моє завдання - познайомити дітей із митцем і показати, як він любив рідний край».


Катерина СОВА,

учителька української мови і літератури І категорії гімназії №31

гуманітарно-естетичного профілю м. Чернігова


Тема: «Я тим щасливий, що живу…» (Життя і творчий доробок поета-шістдесятника, дисидента Івана Юхимовича Коваленка)

Мета:

- навчальна – познайомити одинадцятикласників із творчістю видатного земляка, поета-шістдесятника, дисидента Івана Коваленка (на прикладі циклу віршів про Чернігів); учити виділяти ідею та основну думку його поетичних творів, аналізувати їх проблематику;

- розвивальна – засобами критичного мислення розвивати життєві компетентності учнів; закріплювати вміння аналізувати поетичні твори; культуру усного та писемного мовлення; відчуття краси, естетичний смак;

- виховна – виховувати любов до рідного краю, його історії; шанобливе ставлення до творчості Івана Коваленка; національно-патріотичні почуття.

Тип уроку: урок літератури рідного краю.

Обладнання: тексти поезій Івана Коваленка про Чернігів, портрет письменника, медіапрезентація, проектор, роздавальний матеріал із критичного мислення, аудіодиски із записами пісень на слова Івана Коваленка, відеоуривки, літературознавчий словник-довідник, фотовиставка «Чернігів: від минулого до сучасного».

Примітки. Із творчим доробком Івана Коваленка та піснями на його вірші можна ознайомитися на САЙТІ Звідси було взято матеріали біографічного характеру та тексти творів до уроку.


Історя вірша Івана Коваленка "Другові"


Вірші народжуються, живуть своїм життям, з часом міняють своє звучання, сповнюються новими сенсами…

Вірш Івана Коваленка «Другові» - це прониклива рання поезія поета, присвячена його університетському другові Миколі Сердюку. Іван та Микола разом училися на романо-германському факультеті університету ім. Т.Г.Шевченка, товаришували, багато читали й спілкувалися. Микола став вірним і близьким другом подружжя Коваленків (дружина Коваленка Ірина навчалася разом із ними). Поміж іншого хлопців об’єднувала туга за рідною домівкою. Вихідці з села, вони однаково сумували у великому місті за просторами рідних полів.

Вірш було написано у 1940 році, а у 1941 році в Україну прийшла Друга світова війна… Доля розвела друзів, і лише у 1954 році Іван Коваленко дізнався про трагічну долю свого університетського товариша. Микола Сердюк воював, потрапив у полон, а після звільнення його звинуватили у зраді й присудили 10 років радянських концтаборів лише за факт перебування у німецькому полоні. І як невимовно трагічно звучить цей вірш, якщо уявити Миколу Сердюка, який довгими-довгими роками тужить за рідним селом спочатку у німецькому, а потім у радянському концтаборі…


Ти рвешся додому, туди, де поля
Під небом осіннім лежать неозорі,
Де вітер веселий гуля не просторі
І тепло парує розлога рілля...  


В архіві сім’ї Івана Коваленка збереглися унікальні спогади Лавра Нечипоренка про Голодомор


23 листопада 2020 року до Національного музею Голодомору-геноциду було передано спогади Лавра Нечипоренка «33-й рік» про Голодомор 1932-1933 років, які довгий час зберігалися в домашньому архіві сім'ї поета-дисидента Івана Коваленка. Ініціатором акції став історик, політолог, краєзнавець Андрій Ковальов. 

 
Свої спогади про Голодомор Лавро Нечипоренко, учитель фізики з Боярки, записав у простому шкільному зошиті на 96 сторінок ще у 60-х роках. Він передав цей зошит своєму колезі, учителю іноземних мов, поету Івану Коваленку. Син Лавра Нечипоренка Олександр припускає, що Коваленко мав відредагувати та набрати цей твір на друкарській машинці для подальшого розповсюдження.
Іван Коваленко писав сильні українські вірші, які одразу розходились самвидавом. Низка його поезій була надрукована в газеті пряшівських українців «Нове життя» (Чехословаччина), деякі вірші через самвидав потрапили до Канади. Коваленко вів системну роботу із розповсюдження і виготовлення самвидаву. З 1961 році за Іваном Коваленком було встановлено нагляд КДБ. У 1968 році він публічно засудив вторгнення військ СРСР та країн Варшавського договору до Чехословаччини. З 1969 р. щодо поета провадилася оперативна розробка №30 «Поліглот», що свідчить про масштаб його антирадянської діяльності. У 1972 році його було заарештовано. Усі рукописні та машинописні матеріали були вилучені під час обшуку й долучені до справи.
Ось так до архіву КДБ, а згодом СБУ потрапив твір Лавра Нечипоренка «33-й рік». Це не просто спогади, а талановито написаний художній автобіографічний роман. Як згадує донька Івана Коваленка Марія, Лавро Лаврович дуже сумував, що ця його праця згинула, як тоді здавалося, назавжди.... 


У видавництві Ліра-К вийшло друге видання збірки поезій Івана Коваленка "Порив до небес"


У 2020 році у видавництві Ліра-К вийшло друге, дещо скорочене видання збірки віршів поета-дисидента Івана Коваленка «Порив до небес». Збірка містить вибрані поезії українського поета-дисидента, шістдесятника, педагога Івана Юхимовича Коваленка (1918–2001).

У цьому виданні широкий тематичний спектр творчої палітри поета представлено невеличкими тематичними блоками, кожен з яких означений окремим поетичним рядком. Збірка розрахована на викладачів української мови та літератури, учнів загальноосвітніх шкіл, студентів, широке коло читачів.

За сприяння Відділу культури, молоді та спорту Києво-Святошинської РДА частина накладу буде передана у бібліотеки Києво-Святошинського району.


Замовити збірку можна на сайті Видавництва Ліра-К.


Коваленко І. Порив до небес : поезія. Київ : Видавництво Ліра-К, 2020. 228 с.