Про Олеся Коваленка


 

Про Олеся Коваленка

 

 
Олесь Коваленко (*6 грудня 1945, Чернігів — † 17 січня 2012, Київ)  – відомий український перекладач, син Івана Коваленка. У 1967 р. закінчив Національний університет імені Т.Г.Шевченка (перекладацький відділ факультету іноземних мов). З 1947 року проживав у м.Боярка, Київської області, а з 1973 року – в м.Києві. Володів більш, як 10-ма іноземними мовами, мав енциклопедичні знання. З 1967 року працював у «Інтуристі».   Завдяки вродженому хисту до іноземних мов та надзвичайній працелюбності досить рано досяг значних успіхів.  У віці 22 років  був направлений  у  закордонне відрядження в АРЄ, де у 1967-1969 рр.  працював перекладачем на риболовецькому траулері  і вже тоді перекладав з 9 іноземних мов. З 1969 працював старшим гідом-перекладачем  в «Інтуристі». Дотепний, іронічний, з аналітичним складом розуму, був яскравою харизматичною особистістю. Перед ним відкривалося блискуче майбутнє.  За його кандидатуру змагалися МЗС України та Генштаб Міністерства оборони СРСР. Проте   через арешт та ув’язнення  у 1972 р. свого батька поета-дисидента Івана Коваленка кар'єра Олеся Коваленка була зламана. Він став «невиїзним», в Україні його також не допускали до роботи з іноземцями. З того часу працював у бюро перекладів та викладав на курсах послідовного перекладу при «Інтуристі». Загалом пропрацював в «Інтуристі» біля 40 років.  Похований у м.Боярка.
Олесь Коваленко заклав стандарти перекладу юридичних документів на різні мови. За часів Незалежності України став найбільш затребуваним перекладачем офіційних документів для Верховної Ради та Міністерства закордонних справ України. Майстер художнього перекладу. Багато років співпрацював із англомовною версією журналу «Україна», робив переклади художньої прози українських авторів. Переклав на англійську мову низку творів українських класиків: П.Мирного («Хіба ревуть воли, як ясла повні»), І.Нечуя-Левицького(«Микола Джеря»), М.Вовчок («Інститутка», «Кармелюк»), оповідання І.Франка, М.Коцюбинського, С.Васильченка, А.Тесленка тощо. На високому художньому рівні передавав образність української мови та національний колорит. Перекладені О.Коваленком твори можна знайти в провідних бібліотеках світу.

 

Див. Список основних художніх перекладів Олеся Коваленка. 


Основні художні переклади Олеся Коваленка


  1. Myrnyi, Panas.   Do Oxen Low When Mangers Are Full? /Kiev: Dnipro, 1990. 330 p. /Tr. by Oles Kovalenko
  2. Nechui-Levyts'kyi, Ivan. Mikola Dzherya: a long story. / Ivan Nechuy-Levitsky. Tr. from the Ukrainian by Oles Kovalenko. Ill. by Volodimir Poltavets. Kiev: Dnipro, 1985. 161 p. illus.
  3. Vovchok, Marko. After Finishing School; a story. Tr. from the Ukrainian by Oles Kovalenko. Ill. by Serhiy Adamovich. Kiev: Dnipro, 1983. 123 p. illus. (part col.) B145.
  4. Vovchok, Marko. Karmelyuk; a tale. Tr. from the Ukrainian by Oles Kovalenko. Kiev: Dnipro, 1981. 41 p. illus.
  5. Teslenko, Arkhyp. Stories / Arkhip Teslenko. Kiev: Dnipro, 1981. 231 p. In town / Tr. by Oles Kovalenko.
  6. Love thy neighbor / Stories / Stepan Vasilchenko. Tr. from the Ukrainian  by Oles Kovalenko. Ill. by Vasil Yevdokimenko. Kiev: Dnipro, 1984. 214 p. ill. (part col.).
  7. Vasyl'chenko, Stepan. Stories / Stepan Vasilchenko. Tr. from the Ukrainian by Oles Kovalenko. Ill. by Vasil Yevdokimenko. Kiev: Dnipro, 1984. 214 p. ill. (part col.).
  8. Kotsiubyns'kyi, Mykhailo. Fata Morgana and Other Stories / Mikhailo Kotsyubinsky. Kiev: Dnipro, 1980. 406 p. The witch / Tr. by Oles Kovalenko.
  9. Franko, Ivan. Short Stories. Pure race / The thistles / Tr.by Oles Kovalenko.Kiev: Dnipro, 1977. 149 p. port.

Про Олеся Коваленка згадує Ігор Тагушев


С Олесем Коваленко я дружил много лет,  а познакомились и подружились мы с ним в период нашей общей командировки в Египет с октября 1967 по июнь 1969 г.г.,  куда были направлены для работы на судах египетского рыболовного флота в качестве советников (наше судно называлось «Хургада»)…

 



Як мало їх тих, що Господь обирає... (Вікторія Куликова)


Як мало їх тих, що Господь обирає,

Дарами своїми Він їх наділяє,

Знаннями великими, вмінням творити,

Змістовно і гідно день кожний прожити…

 

До Вічного Бога душа відійшла –

Господь наш Олеся вітає,

Душа його спокій щоб вічний знайшла,

Хай милість Господня її огортає.

 

Куликова Вікторія Миколаївна

2012 р.


Згадує Анатолій Козій


...Олесь Коваленко заклав стандарти перекладу юридичних документів на різні мови, якими і досі користуються у всьому Києві,  і завдяки цим перекладам, люди, що покинули цю країну, знайомили інші країни з школою перекладу, яка існувала в Києві...  Він  багато зробив для перекладу офіційних документів для Верховної Ради та Міністерства закордонних справ України..

... Олесь Коваленко талановито переклав на англійську мову низку класиків української літератури. Це завдяки йому англомовні читачі в багатьох країнах знають про українське народне життя і культуру за творами наших класиків...


Згадує Олена Резнік


Диво було  в тому, що Олесь Коваленко  з глибокими енциклопедичними знаннями у багатьох галузях, особливо в історії, з досконалим володінням багатьох мов був серед нас самою чесною, скромною, зовсім не амбітною людиною...


Згадує Алла Ковтун


...Перед нами открылся тонкий, глубокий, все понимающий человек. Жаль, что тогда он не был до конца востребован и оценен как первоклассный специалист...


Згадує Людмила Анісімова


... Мы часто беседовали с Олесем, и я поняла, что многое в нем – от воспитания, семьи, родителей, его отца Ивана Ефимовича, учителя, талантливого поэта, диссидента, матери Ирины Коваленко, патриота, жены-соратницы, к которым Олесь относился очень трепетно, с большой любовью, благодарностью и уважением...

...В годы независимости Украины Олесь стал одним из самых востребованных переводчиков-полиглотов. Верховная Рада, Кабмин, многочисленные организации готовы были ждать своей очереди, только бы перевод был сделан Олесем Коваленко...


Згадує Ігор Свінціцький


Любов Олеся Коваленка до України була очевидною і незаперечною. Я пам’ятаю, як одного разу Олесь сказав: «Ігорю, ти не дуже переймайся тим, що не все так у нашій країні, як нам того б хотілося. Відбулося головне – Україна незалежна. У нас є своє військо, свої кордони, і нас визнало стільки країн. На наших грошах є Мазепа і Грушевський»...


Елена Вилесова: "Памяти Олеся Коваленко"


...Он был талантлив и умен –

Так много знал и много видел!

И патриотом был всегда –

Предальство он ненавидел.

 

Олесь был честным и прямым,

В сужденьях резкость проявлял,

Всегда бесчестье осуждал

И компромисса не искал...