» » » » Ми всі - лише учні: передмова до збірки "Учитель"*

Ми всі - лише учні: передмова до збірки "Учитель"*


„Я - простий учитель"
Іван Коваленко


Крізь віки, зміни епох та історичні катаклізми височіє постать Учителя... Справжнього мудрого Вчителя, який торкається людських душ і вміє сказати найпотрібніше так, щоб воно стало зрозумілим, назавжди запам'яталося, сприяло формуванню особистості, впливало на долю. Таким Учителем може бути лише той, кому дійсно є що сказати своїм учням; той, хто багато мислив, читав, страждав, сумнівався, шукав і знаходив вищий сенс життя. Навчити інших можна лише вистражданим істинам, які пропущені через серце і перевірені часом...
Саме таким був Іван Юхимович Коваленко. Вчитель і поет, який щиро переймався долею нації, все життя духовно зростав і мужнів, боровся зі своїми сумнівами, не шукав легких стежок, не боявся говорити правду, не зраджував своїм ідеалам, йшов страдницьким шляхом борця за незалежність Батьківщини. Митець, який зазнав творчих мук, багато працював, любив людей і дітей так, як має їх любити справжній педагог - шануючи в кожному особистість, унікальну й непересічну.
Як згадують рідні поета, Іван Юхимович при знайомстві завжди з гордістю промовляв: „Іван Коваленко, вчитель". Так само здебільшого підписував і свої листи. Коваленко надзвичайно пишався своєю професією, сприймав її як вищий обов'язок, почесну просвітницьку і виховну місію. Вчителювання стало визначальним у творчості поета, вплинуло на тональність і тематику його віршів, сприяло вмінню достукатися до найпотаємніших куточків людської душі. Поетичне слово Івана Коваленка без будь-яких перепон знаходить дорогу до свідомості й до серця кожного читача. Митець піднімає вічні теми, які залишаться значущими і для багатьох прийдешніх поколінь.
Іван Коваленко вчить нас понад усе любити рідну Україну, її святині і символи, але водночас застерігає читача від показної „шароварної" любові до Батьківщини, пропагує дружбу між народами. Іван Коваленко вчить нас любити рідну мову, цінувати поетичне слово і розуміти високе призначення поета. Вчить не забувати про злочини комуністичного режиму, про закатованих українців, знищених поетів та інших митців. Іван Коваленко протиставляє славу, владу і багатство внутрішній свободі і незалежності, гнівно засуджує зрадництво і продажність.
У багатьох віршах учитель-поет звертається до своїх читачів, закликаючи сповідувати високі моральні принципи, такі, як чесність, правдивість; вірність у коханні та дружбі; повага і ніжне цнотливе ставлення до жінки; любов до рідної природи і готовність захищати її.
Поет-педагог, поет-учитель закликає нас до непокори обставинам та злочинним режимам, до самоповаги, розвитку власних здібностей. Вірші Івана Коваленка дають можливість виховувати у молодого покоління чутливість до чужого горя, вміння співчувати і навіть у радісні хвилини не забувати про тих, кому гірко. Проголошуючи людську душу найціннішим скарбом, поет закликає з честю та гордістю нести звання людини. Вчить не забувати про душу в умовах технічного прогресу і плекати її, як квітучий сад.
Коваленко вчить нас звертати зір до неба, бачити зорі і жити вищими духовними цінностями. Його вірші сповнені вмінням знаходити красу і філософський зміст у всьому: у простенькому горщику з квітами, опалому листочку, простій воді з криниці...
Дохідливість, гармонійність і краса його віршів, музичність, поетична досконалість - це засіб донесення до учня-читача тих переконань та істин, до яких Іван Коваленко йшов усе своє життя. Поезії Івана Коваленка мають особливу силу, бо він учив тим принципам та ідеалам, які сам сповідував у своєму житті.

Декілька слів хочеться адресувати безпосередньо шкільним учителям.
Любі однодумці та колеги! Збірка вибраних поезій, яку ви тримаєте в своїх руках, адресована, насамперед, вам. На власному досвіді мені неодноразово доводилося переконуватися у тій надзвичайно сильній дії на учнів Коваленківського слова, котре змушує прокидатися допитливі дитячі душі, ставити питання й відшукувати на них відповіді, замислюватися над зовсім не дитячими речами. Під час виховних годин, на уроках української та зарубіжної літератури завжди, коли виникає якесь непросте питання, - звертаємося до поезій Івана Коваленка. І не пригадаю жодного випадку, коли б результат не перевершив сподівання. А розмаїття художніх прийомів та засобів у творах поета дає вчителеві багатий матеріал при вивченні теорії літератури.
Поезії Івана Коваленка орієнтовані на учнів усіх класів. І якщо найменшим сподобаються невеличкі віршики про природу, які вони легко і з задоволенням вчитимуть напам'ять, то старшокласники проситимуть ще і ще прочитати їм щось із любовної лірики поета. Нікого не залишать байдужими вірші громадянського та патріотичного спрямування; табірні та філософські.
Окремо хочеться звернутися до тих учителів, хто викладає українську літературу в 9-х класах. Адже органічна й глибинна близькість ментальності і творчості двох поетів - Тараса Шевченка й Івана Коваленка - Кобзаря і Учителя - перекидає місток через віки, демонструє спадковість і невмирущість українського слова.
Втім, просто відкрийте збірку... Впевнений: ви знайдете в ній і відповіді на вічні питання, і мудру пораду, і мрію, і розраду, і надію - все це Іван Коваленко скаже безпосередньо кожному з вас рядками своїх віршів. А ваша справа - це йти з цим усім далі - до ваших учнів...
Івана Юхимовича я знав особисто. Дійсно, щасливий той, хто на своєму життєвому шляху зустрів такого Учителя...

 

Радислав КОКОДЗЕЙ,
учитель, журналіст, учень

2009 р.