» » » » Поезії Івана Коваленка - у збірнику християнської поезії "Молитва вигнанця"

Поезії Івана Коваленка - у збірнику християнської поезії "Молитва вигнанця"


Поезії Івана Коваленка - у збірнику християнської поезії "Молитва вигнанця"


Пропонований збірник - це не лише книга пам'яті про тих, чиїми молитвами, стражданнями, а подеколи й життям постала незалежна Україна. Це книга унікального досвіду стійкості, непідкупності, непереможності, набутого нашими сучасниками-християнами в умовах гонінь. Зберігати гідність в нелюдських умовах їм допомагали віра в Бога, любов до України та поезія. Гаряче, щире слово не підвладне часу. Воно запалюватиме вогнем серця в годину смутку, в годину випробувань, допоки існує світ. До цієї збірки увійшли наступні поезії Івана Коваленка: "А перший сонет - це сонет про життя...", "Чи то з дерев, чи з неба сипле сніг...", "Чи пережив ти тугу і зневіру...", "Добравсь, доповз, доліз до хати...", "Зберігайте насіння", "Люби мене таким, який я є..."

Шукаючи рідного краю
(Передмова Євгена Сверстюка)

Поривання до неба і туга до світу іншого, мабуть, закладені в самій істоті людини. Небо наближається до нас або віддаляється залежно від інтенсивности нашого внутрішнього життя. В одній новелі Григір Тютюнник пише, як скорботний чоловік мовчазно молиться, не знаючи жодної молитви.
Якщо кожна людина мандрівець в житті, то людина, відірвана від своєї батьківщини, - особливий мандрівець: вона виходить на зустріч із рідним краєм у молитвах до Бога або в розмовах із зіркою, як Шевченко:
Зоре моя вечірняя,
зійди над горою.
поговорим тихесенько
в неволі з тобою.
Збірник поезії "Молитва вигнанця", упорядкований Галиною Кирієнко, може привабити читача саме тими високими хвилями, коли поет пише про найтривожніше, стишене до молитви.
Вже сама назва дає упорядниці свободу вибору творів і довільність композиції. Вона уподобала дві хвилі в українській літературі - поетів "празької школи" передгрозової пори і поетів, що вийшли " з пожеж війни і полум'я вогнів" та засвітилися під репресіями 60-70-х років.
Бажаючі можуть видати інший збірник поезії на подібну тему - тут головне, щоб в упорядника був поетичний смак і свій задум.
Що ж до вигнанців, то вони не конче перебувають в Сибіру - вони також можуть "шукати рідного краю на своїй землі" (Леся Українка). А молитва їх буде почута, коли серце співає.Євген СверстюкСлово упорядника - Галини Кирієнко

Перед вами не просто книжка - це втілення нашої вдячності й шани всім борцям за волю України та нашої пам'яті про тих із них, кого вже з нами немає.

Тут зібрано чудові вірші тридцяти поетів. Вірші ці особливі вже тим, що писалися в умовах надзвичайних: в ув'язненні, у вигнанні, в задушливій атмосфері духовної ізоляції від суспільства. Але яким світлом, якою вірою дихають вони! Яку надію, яку потужну підтримку дають душі! Жодні зовнішні, навіть найтяжчі, обставини не здатні зламати духу людини.

Збірник складається з двох розділів:
У першому подано вірші поетів старшої генерації, переважно представників "празької школи", яких знищення УНР змусило покинути Батьківщину. Але й на чужині всі їхні думки, поривання й діяльність були пов'язані з Україною.
До другого розділу увійшли поезії дисидентів і політв'язнів радянських таборів, розквіт творчості яких припав на 60-80 рр. ХХ ст. (дехто ж із них плідно працює досі). Така структура збірника зумовлена бажанням показати безперервність лету вільної думки від покоління до покоління українських патріотів - це естафета, де замість смолоскипів - серця людей.

Зі сторінок книги промовляє до нас досвід людей, відданих своїй Батьківщині, людей, які вірили, любили, надіялися, сумнівалися, не приймали несправедливості, входили у темну ніч розпачу, щоб зусиллям волі знову виринути до світла, страждали й долали в собі зло, тих, хто життям своїм довів, що він християнин.

Хай їхнє живе слово запалює наші серця!

Слава Богові за все!


З любов'ю у Христі, Галина Манів (Кирієнко)

 

 

Автор: Упор. Галина Кирієнко
Назва мовою оригіналу: Молитва вигнанця
ISBN: 978-966-432-068-6
Мова видання: українська
Рік випуску: 2010
Видавництво: Видавничий відділ УПЦ КП/Видавництво БРАТСЬКЕ
Серія: Сучасна християнська поезія
Сторінок: 224
Оправа: Тверда

Докладніше