Про фільм "Дума про вчителів"


Документальний фільм «Дума про вчителів», 2017 р., автор сценарію і режисер – Богдан Гнатюк, оператор – Олександр Скудар, композитор – Олег Саліванов. Тривалість – 53 хвилини. 
Це фільм про вчителів – Івана Юхимовича Коваленка, шістдесятника, поета-дисидента, політв’язня радянських таборів, та його вірну дружину Ірину Павлівну Коваленко.
Фільм «Дума про вчителів» - це приклад фахової документалістики, якою завжди славилася Україна.  В фільмі немає жодного слова закадрового тексту – лише свідчення очевидців, живі слова людей, що знали Коваленків. Це надає глядачеві можливість самому робити висновки, всім серцем відчути подвиг учителів-подвижників, яким судилося жити в часи «лихі та грізні». Неперевершена операторська робота Олександра Скудара зробила стрічку по-справжньому художньою.  
Оригінальний авторський задум поєднав в одному творінні інтерв’ю з дружиною поета Іриною Коваленко та його донькою Марією, співтабірником Івана Коваленка легендарним Мирославом Симчичем, розповіді сучасників подружжя та пошановувачів його таланту, численні світлини, вірші Івана Коваленка під акомпанемент гітари, пісні на його слова в супроводі симфонічного оркестру, неперевершену кобзу Тараса Компаніченка, ясні очі дітей на уроці літератури,  мальовничі краєвиди рідної поету Боярки та його малої батьківщини села Лецьки… Особливе враження справляють вірші та пісні на слова Івана Коваленка у виконанні учнів Боярської першої школи та учасників Молодіжного мистецького фестивалю імені Івана Коваленка, який щорічно проходить в Боярці з 2012 року. 
Зворушливою, вражаючою і надихаючою є непроста історія створення фільму, робота над яким затягнулася майже на 10 років. Фільм створювався на волонтерських засадах та на вкрай скромні кошти, що невеличкими сумами збиралися в боярській громаді та через групу в Facebook «Боярське земляцтво». Близько 40 імен благодійників (3-є з них із США) згадується в титрах фільму. У 2017 році на етапі монтажу фільму до громадської ініціативи долучилася Боярська міська рада та Києво-Святошинська районна держадміністрація. Цей творчий проект – яскравий приклад того, як патріотична і благородна ідея здатна об’єднати громаду і владу,   людей різних поглядів, українців з різних куточків світу…