» » » » „Як довго йшов я до свого народу…”

„Як довго йшов я до свого народу…”


Боярська земля... Казковий край художників, композиторів і, звичайно ж, поетів. Вона живить п’янким трунком творчості нас, жителів міста, вона незримо-невгасимим сяйвом освячує пам’ять про наших земляків, які колись ступали Боярськими вулицями, вона щедро ділиться своїми скарбами з іншими - тими, хто прагне збагатитися духовно, доторкнувшись до вічного джерела творчості синів землі Боярської. Свідченням цього є, зокрема, незвичайна подія, яка нещодавно відбулася в Чернігові. 24 січня 2008 року тут проходив творчий вечір пам’яті, присвячений життю та творчості нашого земляка, вчителя й поета-дисидента Івана Юхимовича Коваленка. Нагадаємо, що з кожним роком творчість Івана Коваленка знаходить все більш широке коло шанувальників. Вечори пам’яті в Боярці (Києво-Святошинська районна класична гімназія та Боярський краєзнавчий музей), Києві (Національна спілка письменників України та «Елітарна світлиця» Будинку вчителя), Миколаєві, Херсоні та ін. – то вже історія. Сьогодні ж цікавість до творчості нашого земляка виходить на новий, більш «якісний» рівень. Адже якщо раніше ініціаторами подібних заходів здебільшого виступали боярчани, то зараз вже жителі інших міст самі знаходять вірші поета, відкриваючи для себе творчість нашого земляка. Разом з цікавістю шириться й «географія» вивчення творчості Івана Юхимовича Коваленка.
Та повернімось до нашої розповіді. Вечір проходив у клубі учбово-виробничого підприємства УТОС (директор клубу – Андрій Коновал). Безпосередніми організаторами вечора стали художній керівник клубу Наталія Заєць та художній керівник клубу шанувальників поезії Марія Вороніна. На вечорі були присутні представники громадськості та творчої інтелігенції міста: Лариса Куровска – дочка видатного українського поета і прозаїка Дмитра Куровського; Владислав Савенок – поет, прозаїк, журналіст; Святослав Хрикін – чернігівський поет та художник; Микола Лелюк – чернігівський поет; Юрій Крисанов – Голова Чернігівської організації Конгресу літераторів України.
Також були присутні гості із Києва та Боярки: Ірина Коваленко – дружина поета; Марія Кириленко – дочка; Лариса Пацанівська – учениця поета та популяризаторка його творчості; Радислав Кокодзей – журналіст, поет, автор численних публікацій про Івана Коваленка.
Вірші поета читали учасники художньої самодіяльності клубу УВП УТОС та учні школи-інтернату для слабозорих. У виконанні Володимира Чудновського прозвучала пісня на слова Івана Коваленка «Батьківщині», музика Володимира Зубка.
...На окремому столику – портрет поета, тремтливе сяйво свічки і полум’яніючий кетяг калини. Зі сцени звучать слова поезій, в яких оживає зболена душа нашого земляка. Нескорена душа людини-борця, який мав мужність кинути виклик тоталітарній системі і перемогти. При цьому – залишитися ніжним ліриком, люблячим батьком і чоловіком, талановитим вчителем. Залишитися (наперекір всьому і незважаючи ні на що) перш за все Людиною.

Газ. Боярка інформ
Радислав Кокодзей
Фото Владислава Савенка