» » » » Документальний фільм „Дума про вчителів"

Документальний фільм „Дума про вчителів"


 

Розпочато зйомки фільму про вчителя і поета-дисидента радянських часів Івана Юхимовича Коваленка (режисер Богдан Гнатюк, оператор Олександр Скудар). Планується, що вже у жовтні 2009 року глядачі не тільки України, а й далекого зарубіжжя зможуть побачити цю стрічку на своїх телеекранах*.


Це буде фільм про вчителя, по чиїх віршах його сивочолі учні й нині звіряють своє життя... Про поета, чиї вірші звучать у школах і навчають юних бути Людьми у найвищому розумінні слова... Про мужнього борця за Незалежність України... А ще це буде фільм про подружжя Коваленок: про кохання, про духовну єдність, про вірність на все життя. Дружина поета Ірина Коваленко - в такій же мірі головний персонаж фільму, як і її славетний чоловік.
Робота над фільмом тільки-но розпочалася, та вже знімаються ключові епізоди, оживають на моніторі кінокамери події, спогади, задуми...
Як же виникла сама ідея створення цього фільму? Я запитав про це голову оргкомітету по створенню фільму, депутата Боярської міськради, члена Всеукраїнського товариства «Просвіта», лікаря-хірурга і палкого прихильника творчості Івана Юхимовича Коваленка Володимира Вітюка. Ось що він відповів:
- Творчість Івана Юхимовича припала на дуже тяжкий для України час - той період історії, коли система знищувала все українське. А ворогом номер один для імперії завжди було українське Слово: від Шевченка до 70-х років минулого століття. Потужна репресивна машина діяла... Іван Юхимович не міг змиритися з тією дійсністю, бо дуже любив Україну, рідне слово, стражденний і задурений український народ...
Що ж до ідеї фільму, то вона зріла давно і ось нарешті отримала підтримку боярської інтелігенції та практичне втілення зусиллями видатного режисера-документаліста, нашого земляка Богдана Гнатюка. Сподіваюся, що цей фільм стане надбанням не тільки нашої Батьківщини, а й світового українства.
Творчість Івана Юхимовича ще треба дуже й дуже ретельно вивчати. Адже поезії цієї людини, яка любила Україну („У поета тільки слово", „Недокошений луг", „Іуди" та ін.), залишаться на віки. Ми робимо цей фільм, щоб зберегти й донести до нащадків духовність нашої нації в умовах тої ментальної кризи, на яку хворіє наразі суспільство. Це наш спільний внесок у відродження духовності українського народу.
«Дума про вчителів» поки що знімається виключно на пожертви окремих осіб. Знайшлися люди серед депутатського корпусу, серед істинних патріотів України з числа боярчан, які дали кошти на початок зйомок. Але цього катастрофічно мало. Хотілося б вірити, що на наступному етапі до нас підключаться небайдужі люди з усієї України та діаспори, що й дасть можливість закінчити фільм.
Дуже хочу подякувати настоятелю Боярської Свято-Покровської парафії УАПЦ отцю Димитрію Присяжному, котрий докладає чимало зусиль до цієї нашої спільної праці.».
Також пан Вітюк розповів, що деякі епізоди фільму зніматимуться в інших містах України і зокрема, в Коломиї. Адже саме тут проживає Мирослав Симчич - ветеран УПА, який карався в одному таборі з Іваном Юхимовичем і дуже любить його вірші...

 Але чому ж саме „Дума про вчителів"? Ось як пояснює назву документального фільму режисер Богдан Гнатюк:

- Спочатку був задум назвати фільм „Недокошений луг Івана Коваленка". Бо так називалася перша збірка поезій Івана Юхимовича, такою, зрештою, була і його доля... Та в ході знайомства з біографією цього непересічного українця й талановитого поета відкривалася поступово проста й глибинна таємниця його таланту, його стійкості, його правдивості і чесності - любов. Любов до своєї професії, до рідної землі, до людей та кохання до своєї дружини, котрі Іван Юхимович проніс через все своє життя. Разом з чоловіком Ірина Павлівна йшла до учнів, разом з ними чекала на повернення чоловіка з табору. Її любов надавала йому сил, її листи живили його віру й надію. Ірина Павлівна та Іван Юхимович завжди були разом. Це була сім'я однодумців, у них було одне життя на двох. Тому „Дума про вчителів" - це напевно вже остаточна назва майбутнього фільму.

 

Радислав Кокодзей
___________________
* Фільм було завершено лише у 2018 році через брак коштів. Анотація фільму "Дума про вчителів"