„Дума про вчителів"


 

 

Державна телерадіокомпанія „Культура" розпочала зйомки фільму про вчителя і поета-дисидента радянських часів Івана Юхимовича Коваленка (режисер Богдан Гнатюк, оператор Олександр Скудар). Планується, що вже у жовтні глядачі не тільки України, а й далекого зарубіжжя зможуть побачити цю стрічку на своїх телеекранах*.


Це буде фільм про вчителя, по чиїх віршах його сивочолі учні й нині звіряють своє життя... Про поета, чиї вірші звучать у школах і навчають юних бути Людьми у найвищому розумінні слова... Про мужнього борця за Незалежність України... А ще це буде фільм про подружжя Коваленок: про кохання, про духовну єдність, про вірність на все життя. Дружина поета Ірина Коваленко - в такій же мірі головний персонаж фільму, як і її славетний чоловік.

Робота над фільмом тільки-но розпочалася, та вже знімаються ключові епізоди, оживають на моніторі кінокамери події, спогади, задуми... Як же виникла сама ідея створення цього фільму? Я запитав про це голову оргкомітету по створенню фільму, депутата Боярської міськради, члена Всеукраїнського товариства «Просвіта», лікаря-хірурга і палкого прихильника творчості Івана Юхимовича Коваленка Володимира Вітюка. Ось що він відповів:

- Творчість Івана Юхимовича припала на дуже тяжкий для України час - той період історії, коли система знищувала все українське. А ворогом номер один для імперії завжди було українське Слово: від Шевченка до 70-х років минулого століття. Потужна репресивна машина діяла... Іван Юхимович не міг змиритися з тією дійсністю, бо дуже любив Україну, рідне слово, стражденний і задурений український народ...

Що ж до ідеї фільму, то вона зріла давно і ось нарешті отримала практичне втілення за підтримки Боярської інтелігенції, за згоди видатного режисера-документаліста Богдана Гнатюка (нашого земляка) та за допомоги Боярського міського голови Тараса Добрівського. Сподіваюся, що цей фільм стане надбанням не тільки нашої Батьківщини, а й світового українства.

Творчість Івана Юхимовича ще треба дуже й дуже ретельно вивчати. Адже поезії цієї людини, яка любила Україну („У поета тільки слово", „Недокошений луг", „Іуди" та ін.), залишаться на віки. Ми робимо цей фільм, щоб зберегти й донести до нащадків духовність нашої нації в умовах тої ментальної кризи, на яку хворіє наразі суспільство. Це наш спільний внесок у відродження духовності українського народу.

«Дума про вчителів» поки що знімається виключно на пожертви окремих осіб. Знайшлися люди серед депутатського корпусу, серед істинних патріотів України з числа боярчан, які дали кошти на початок зйомок. Але цього катастрофічно мало. Хотілося б вірити, що на наступному етапі до нас підключаться небайдужі люди з усієї України та діаспори, що й дасть можливість закінчити фільм.

Дуже хочу подякувати настоятелю Боярської Свято-Покровської парафії УАПЦ отцю Димитрію Присяжному, котрий докладає чимало зусиль до цієї нашої спільної праці. Музичний супровід здійснюватиме талановитий кобзар Тарас Компаніченко».

Також пан Вітюк розповів, що деякі епізоди фільму зніматимуться в інших містах України і зокрема, в Коломиї. Адже саме тут проживає Мирослав Симчич - ветеран УПА, який карався в одному таборі з Іваном Юхимовичем і дуже любить його вірші...

 

Але чому ж саме „Дума про вчителів"? Ось як пояснює назву документального фільму режисер Богдан Гнатюк:


- Спочатку був задум назвати фільм „Недокошений луг Івана Коваленка". Бо так називалася перша збірка поезій Івана Юхимовича, такою, зрештою, була і його доля... Та в ході знайомства з біографією цього непересічного українця й талановитого поета відкривалася поступово проста й глибинна таємниця його таланту, його стійкості, його правдивості і чесності - любов. Любов до своєї професії, до рідної землі, до людей та кохання до своєї дружини, котрі Іван Юхимович проніс через все своє життя. Разом з чоловіком Ірина Павлівна йшла до учнів, разом з ними чекала на повернення чоловіка з табору. Її любов надавала йому сил, її листи живили його віру й надію. Ірина Павлівна та Іван Юхимович завжди були разом. Це була сім'я однодумців, у них було одне життя на двох. Тому „Дума про вчителів" - це напевно вже остаточна назва майбутнього фільму.

 

Радислав Кокодзей
___________________
* На жаль, через брак коштів фільм так і не було змонтовано, хоча практично весь матеріал було відзнято. Режисер фільму Богдан Гнатюк й понині не полишає надії втілити у життя свої творчі плани  (прим. 2015 року)