» » » » "Я тим щасливий..." Концерт-презентація у Національній філармонії України

"Я тим щасливий..." Концерт-презентація у Національній філармонії України


20 листопада у Колонній залі ім. М.В.Лисенка Національної філармонії України відбувся концерт-презентація музичного альбому Вікторії та Олега Саліванових на вірші поета-шістдесятника Івана Юхимовича Коваленка.

 

Переповнена зала, неможливість купити квитки (вільний квиток того вечора запитували ще у переході на Майдані Незалежності), повна версія концерту, яка незабаром транслюватиметься телеканалом „Культура”: все це – реалії того дня...

 

А ще – видатні виконавці та найкращі голоси України, у виконанні яких звучали вірші великого поета-дисидента Івана Коваленка, покладені на музику сімейним дуетом Саліванових...

 

Наша довідка:

Олег Григорович Саліванов – композитор, гітарист, педагог. Закінчив Київський національний університет культури і мистецтв по класу гітари. Написав більш 100 пісень та ряд інструментальних композицій. Його пісні виконують: народні артисти Віктор Шпортько, Олександр Василенко, Надія Шестак, заслужені артисти Інна Андріяш, Каріна Плай та ін. Працює викладачем по класу гітари, веде активну концертну діяльність як виконавець класичної та авторської музики.

Вікторія Володимирівна Саліванова – композитор, піаністка, педагог. Закінчила Донецьку державну музичну академію ім.С.Прокоф’єва по класу фортепіано. Працює концертмейстером та викладачем по класу фортепіано, співпрацює з народними артистами Віктором Шпортько, Олександром Василенко та ін.

 

Серед виконавців – народні артисти України Олександр Василенко та Віктор Шпортько, заслужені артисти України Петро та Павло Приймаки, лауреати Міжнародних конкурсів Руслана Лоцман та Сергій Юрченко... У супроводі Національного академічного оркестру народних інструментів (художній керівник і головний диригент – народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Віктор Гуцал), Державного академічного естрадно-симфонічного оркестру України (головний диригент – Микола Лисенко) та Українського народного хору імені Станіслава Павлюченка Київського національного університету культури і мистецтв (художній керівник – Олена Скопцова). Всього – понад 150 виконавців!

 

Зала була настільки переповнена, що для глядачів довелося доставляти стільці! Серед присутніх – донька та онуки Івана Коваленка, його земляки-боярчани, представники музичних кіл України, видатні громадські діячі дисиденти Євген Сверстюк та Василь Овсієнко...

 

 

„Та слово не згине...”

 

Розповідає Марія Іванівна Кириленко – донька поета-дисидента Івана Коваленка:

 

– Цей концерт став своєрідним продовженням ідеї, яка визріла в колі Боярських митців: створити музичний альбом пісень на слова поета і вчителя Івана Коваленка. А започаткована ця ідея була Києво-Святошинським районним центром творчості молоді „Оберіг” (директор – Надія Скакодуб) за сприяння Боярського краєзнавчого музею (директор – Любов Кравченко) та Жіночої громади (голова правління – Ангеліна Лахтадир). До створення альбому долучилися боярські композитори та виконавці, а ще – композитор і боярчанин за походженням Олег Саліванов.

 

– Та поступово проект вийшов за рамки міського і набув національного звучання?

 

– Саме так. Про вірші Івана Коваленка говорити багато не варто: вони давно вже звучать в шкільних класах, а збірки поета відразу після виходу стають справжньою бібліографічною рідкістю, настільки великий попит на них. І музика виявилася достойною цих поезій. Тож створені пісні вийшли настільки талановитими, що ними зацікавилася вже музична еліта України. Як наслідок – вибухова прем’єра вісімнадцяти пісень, яка відбулася в Колонній залі імені М.В.Лисенка Національної філармонії України. Вперше широкий загал знавців та шанувальників поетичного і пісенного слова зміг почути пристрасні поетичні рядки українського поета-шістдесятника в абсолютно новому звучанні.

 

– Які тепер житимуть не лише на сторінках книжок, а й в серцях і пам’яті своїх нових шанувальників...

 

– І не тільки. Кожний, хто того дня завітав до філармонії, мав змогу придбати диск з цим новим музичним альбомом. Що ж до всіх тих, хто не зміг бути присутнім на цій унікальній презентації, можу їх заспокоїти: телеканал „Культура” готує повну версію концерту, яку незабаром зможуть побачити не лише в Україні, а й в українських діаспорах за кордоном.

 

...Звучать поетичні рядки Івана Коваленка у талановитому виконанні Заслуженого діяча мистецтв України, майстра художнього слова Світлани Корецької. Вони такі різні: патріотичні й патетичні, жартівливі і ліричні... Та кожна поезія й кожна пісня змушує і замислитися, й посміхнутися, і зазирнути у найпотаємніші куточки своєї власної душі, й пригадати такі різні сторінки української історії, зітканої з людських доль і переживань. Живе поетове слово надихає до життя.

 

„Я тим щасливий...”

 

Саме цими рядками з поезії Івана Коваленка називається музичний альбом. І це не випадково. Іван Юхимович прожив важке життя, віхами якого стали репресії, політичний табір, розлука з родиною. Але попри все він умів бути щасливим! Умів радіти й дружній розмові, і погляду коханих очей, і буянню весни за вікном – усьому тому, що знайшло відображення в поетичних рядках, які розкривають очі сердець і об’єднують їх.

 

Це єднання – у просвітлених обличчях присутніх і в самій ідеї вечора. І справа не лише в поєднанні таланту поетичного і музичного. Вечір був присвячений світлій пам’яті Ольги Рожманової – улюбленої учениці й вірного друга родини Коваленків упродовж багатьох років.

 

Наша довідка: Ольга Михайлівна Рожманова (1935 – 2007) – видатний учений-біохімік, улюблена учениця сім’ї Коваленок. Впродовж багатьох років вона та її чоловік – академік Геннадій Мацука – підтримували сім’ю опального поета. Вже в незалежній Україні Ольга Михайлівна власним коштом видавала вірші свого вчителя, організовувала й проводила вечори його пам’яті.

 

Це єднання – у злитті дій багатьох людей, завдяки яким стало можливим здійснення цього проекту. Приміром, боярчани отримали змогу потрапити на концерт і вшанувати пам’ять свого земляка завдяки Боярській міськраді та підприємцю Марії Мазуркевич, які забезпечили автобуси. А випуск музичного альбому був би неможливим без спонсорської підтримки Дмитра Мацуки – сина Ольги Михайлівни Рожманової.

 

Наша довідка: Дмитро Геннадійович Мацука – кандидат економічних наук, МВА, Віце-президент компанії ІВА – Директор Представництва ІВА в Росії та країнах СНД.

Компанія ІВА – (Ion Beam Applications S.A., Бельгія) є світовим лідером з виробництва прискорювального обладнання, що застосовується в протонній терапії та позитронно-еміссійній томографїї (ПЕТ). Наразі IBA одночасно працює над створенням найбільш високотехнологічних медичних центрів в Америці, Європі, Азії та Росії.

 

А найпотужнішим акордом і концерту, і цього єднання звучить пісня „Ожиємо, брати, ожиєм!”, в якій – життєствердна віра в щасливе майбутнє України. Тож не дивно, що більшість присутніх, коли стихли довготривалі овації та вигуки „біс!”, які змусили знову повторити цю пісню, назвали цей твір не інакше, як новим гімном України!

 

...Іван Коваленко прожив довге, сповнене працею, боротьбою, важкими випробуваннями життя. Але він був щасливим. Учитель у найвищому сенсі цього слова – він і зараз продовжує вчити всіх нас шукати і знаходити справжнє, високе духовне щастя, незважаючи на часи, в які ми живемо, складні обставини чи важкі випробування. Вчимося бути щасливими!

 

Радислав КОКОДЗЕЙ,

фото автора