» » » » У Сан Дієго звучала «Червона калина» Івана Коваленка

У Сан Дієго звучала «Червона калина» Івана Коваленка


23 серпня 2014 року Українська громада міста Сан Дiєгo (Каліфорнія, США) святкувала День Незалежності та День Прапора України, влаштувавши благодійний патріотичний захід у парку  San Dieguito County Park з метою збору коштів на підтримку української армії. Під час заходу збиралися благодійні внески, діяв ярмарок, проводилися конкурси, а художник Ігор Куценко за пожертви малював портрети бажаючих.  Біля 200 присутніх зібрали загалом  $2500, що підуть на обладунки нашим воякам.

 

 

Окрасою благодійного заходу стала культурна програма: танці, пісні, вірші… Прозвучав і вірш поета-дисидента Івана Коваленка «Червона калина».  Під час читання всі завмерли – було зовсім тихо, ніхто й не поворухнувся, багато хто не міг стримати сліз, особливо, коли звучали рядки:

…Нас давно, як калину, отак поламали,
Як калину червону, в пучки пов`язали,
А ми пута розірвем і будемо жити,
І калину червону ми будем садити…


По закінченню вірша пролунали овації.
Органiзатoркою поетичних читань була Любов  Чепурна (із Запоріжжя, в США 7 років, фотограф). Ось її враження:   «Вірш "Червона Калина" вразив  своєю глибиною: символічність відображення долі народу, його надій і сподівань, почуттів і емоцій через образ калини пробуджує генетичну пам’ять і влучає прямісінько в українське серце».
А ось відгук Алли Бартошчук (із Рівного, в США 9 років, художниця і педагог в університеті Сан Дієго): «Цей вірш і сумна історія його автора  примусив мене згадати про страшну і важку історію України, нашу вікову боротьбу за незалежність, волю і державність».
Віра Красинська, (з Хмельницького, у США 6 років, економіст за фахом): «"Червону калину" Івана Коваленка слухала вперше. Який чудовий подарунок на День Незалежності! Поезія дуже прийшлася до настрою людей: скорбота, "бо калинове горе живе в нашій хаті", але ж і надія, що врятуємо наш калиновий край…»
І насамкінець відгук Світлани Красинської   (із Хмельницького,  у США 17 років, громадська діячка, дослідниця українського громадянського суспільства в Університеті Сан-Дієго), котра власне і прочитала вірша: «Наскільки цінною є для тебе Батьківщина у повній мірі усвідомлюєш, коли опиняєшся на чужині. І ніщо так не підсилює  патріотичні почуття, як ті події, що відбулися минулої  зими, і відбуваються зараз. Попри такі нелегкі для нас, українців, часи, ми сповнені надії на перемогу, віри у власні сили та  спільні зусилля, а ще – безмежної любові до рідної землі. Саме ці, співзвучні сьогоденню почуття, спонукали мене обрати вірш «Червона калина» для читання перед громадою Сан Дієго».
Світлана Красинська розповіла присутнім про Івана Коваленка, а також про сам вірш, котрий був  знаковим у творчому доробку поета та відіграв неабияку роль у його долі. Написаний у 1966 році та надрукований у ювілейному 2000-му номері пряшівської газети «Нове життя» (тодішня Чехословаччина), вірш «Червона калина» швидко розійшовся самвидавом та зробив Івана Коваленка відомим у дисидентських колах.  
І саме «Червону калину» найчастіше декламував репресований поет  у далекому уральському концтаборі для політв’язнів. І саме цей вірш не раз викликав сльози на очах його суворих і незламних побратимів…
Калина ще з малих літ залишилась у душі поета як образ рідної України: біля батьківської хати ріс  мальовничий калиновий гайок,  у котрому і протікало у теплу пору дитинство поета.  Там  брати Коваленки і гралися, і вирізали сопілки, а восени - допомагали матері  ламати  кетяги калини, в’язати в пучки та розвішувати на горищі. У калинах всією сім’єю і вечеряли, і спали під зоряним небом… Саме тому сповнений життя та найщиріших почуттів   образ червоної калини у поета Івана Коваленка – символ України та  її непростої долі…
Додаткова інформація про благодійний захід у Gazeta.ua