Лист до Бачі та Мацинського


ЛИСТ ДО ПРЯШІВЦІВ ЮРІЯ БАЧІ ТА ІВАНА МАЦИНСЬКОГО

Дорогі товариші Бача і Мацинський!

Літературна діяльність, як і все на світі, має свій зворотній бік. Мабуть, вам доводиться одержувати певну кількість листів-відгуків на свої твори, на які потрібно відповідати або хоч якось на них реагувати. Наперед пробачаюсь за той клопіт, який я завдаю вам цим листом. Мій лист і є відгуком на ваші чудові статті в цьогорічній „Дуклі”.
Я і не подумав би писати вам, аби не прочитав у „Всесвіті” мимохіть кинутої невідомим автором фрази: „Попри певну обмеженість питань, а іноді й відсутність глибини проникнення у проблеми, що їх порушує Іван Мацинський”... і т.д. Цей вступ повністю перекреслює увесь зміст однієї з цих чудових статей, з приводу яких я й пишу. Вона, ця стаття, навпаки, якраз і відзначається великою глибиною і серйозністю трактування порушених в ній проблем.
Що ж до статті Ю.Бачі, то на неї ще не з’явилося подібних відгуків, бо вона для нас настільки незвична за формою і змістом і так глибоко і серйозно аргументована цитатами з високоавторитетних джерел, що в наших офіційних критиків, мабуть, ще не вискочив переляк після її прочитання.
І ось цим листом я хочу вам сказати, що не всі тут у нас думають так, як думає автор зі “Всесвіту”. Доказом цьому є величезний інтерес до номерів “Дуклі” з вашими статтями. Ці номери зачитуються до шмаття і подекуди вже є в передруках.
Від імені багатьох висловлюю вам обом велику подяку за ці прекрасні статті. Ви сміливо піднімаєте такі питання, про які у нас аж від двадцятих років не прийнято ні говорити, ні писати. Ваші статті до того ж не лише викривають зло, принесене культом особи українському народові, а й сміливо полемізують з сучасним настирливим базіканням про зближення і злиття націй.
Безмірна подяка вам і всім пряшівцям за те, що ви дивитесь на свої національні проблеми не з вузько-хатніх позицій, а підходите до них так вдумливо і глибоко, вважаючи їх невід’ємною частиною загальноукраїнської справи.
Хочу впевнено приєднатися до тієї цілком вірної думки, яку так сміливо висловив В.Могильний у своїй статті “Треба порозумітися”, що “сьогодні саме українці Чехословаччини є найбільш послідовними репрезентантами загальноукраїнської ідеї”.
З глибокою переконаністю і відповідальністю підтверджую і той факт, про який тут у нас одні лише невиразно здогадуються, а другі жахаються навіть подумати, а саме, що Пряшів зараз є головним центром всього національного українського інтелектуально-мистецького життя. Не вдаючись до аналізу причин цього явища, можна з радістю відмітити, що ви, бескидівці, уже повністю усвідомлюєте всю свою відповідальність. Тим, що Ви робите у себе, ви вказуєте шлях не лише всім українцям, а й іншим народам, як зберегти свою національну культуру від повного розчинення її в якійсь абстрактній загальносоціалістичній культурі. І цей ваш глибоколюдяний підхід до національних проблем знаходить і знайде якнайширше коло прихильників і послідовників.
І можна з певністю твердити, що майбутні історики української культури будуть колись писати і про “пряшівський напрямок”, і про “пряшівський період” у розвитку української культури, і про пряшівську плеяду чи когорту культурних діячів нашого часу, серед яких і ваші імена будуть не на останньому місці. Це не перебільшення і плід фантазії, бо вже й зараз можна оцінити всю вагомість пряшівського внеску до загальноукраїнської скарбниці.
Шкода тільки, що наше спілкування з вами вкрай обмежене, що ми штучно ізольовані одні від одних, що у нас так тяжко діставати всі пряшівські видання. Але і ті скупі краплини інформації, що доходять до нас, викликають великий резонанс і будять від сплячки багатьох. Хочеться вас запевнити, що всі ваші героїчні зусилля не пропадають марно, вони ще обов’язково принесуть свої плоди. Мужність і оптимізм пряшівців запалюють багатьох і багатьох. Аби тільки вистачило у вас сили і снаги не розчаруватись і не звернути з обраного шляху.
Ще раз пробачте, що турбую вас, і дозвольте побажати вам якнайбільших успіхів у вашій подальшій творчості.

З глибокою повагою та найтеплішими почуттями!
Вчитель Коваленко І.Ю.