Український Некрополь*


Некрополь – місто мертвих. Так називали стародавні греки кладовища, місця поховання своїх поетів, героїв, історичних діячів, яких вони дуже шанували (Пригадайте хоч би сварку семи міст за честь зватися батьківщиною Гомера).
Згодом, за прикладом греків, „Некрополями” почали називати великі міські кладовища, зокрема, такі, де було поховано багато видатних людей. Ще пізніше “Некрополями” називають також збірники відомостей про місця поховання та описи могил видатних людей якогось міста, місцевості чи країни. Багато країн, що шанують свою історію, мають такі Некрополі-довідники, не говорячи вже про Пантеони, меморіальні кладовища та інші вияви пошани до великих людей. На жаль, в Україні аж до цього часу не було свого національного “Некрополя”, не було навіть жодної хоча б невеликої праці такого характеру. Не дивно, що місця поховання великих людей губились, могли руйнуватись, всі відомості стиралися часом. Байдужість українців до свого минулого дивувала часом навіть чужинців, які приїжджали в Україну вклонитись праху великих людей.
Не вдаючись до аналізу такого явища, ми можемо з певністю твердити, що зараз справа повертається на краще. Тому великої уваги і вдячності заслуговує робота знавця й шанувальника української культури Михайла Кутинського, який протягом багатьох років самотужки створював перший український “Некрополь”. При підтримці невеликої групи ентузіастів М.Кутинський зібрав і впорядкував усі наявні відомості про місця поховання й могили українських історичних і культурних діячів. Десятки, якщо не сотні забутих і занедбаних могил наших славних земляків він знайшов і описав, зробив численні фото, власноруч упорядкував багато надгробків.
Зараз унікальною працею М.Кутинського зацікавилися історики, а часопис “Архіви України” збирається опублікувати цей довідник. З’явилося багато схвальних відгуків громадськості. Та й не дивно. Такий довідник потрібен і письменникові, і вчителеві, і історику, і туристу – всім, хто не байдужий до свого славного минулого. Та чи скоро побачить світ “Некрополь”, - покаже майбутнє. (А він би зацікавив і українців Чехословацької Соціалістичної Республіки. Прим. “Н.Ж.”).

_______________________
* Газета “Нове життя” №27 від 08.07.67.