» » У Боярці відкрито меморіальну дошку поету-дисиденту Івану Коваленку та його дружині Ірині

У Боярці відкрито меморіальну дошку поету-дисиденту Івану Коваленку та його дружині Ірині


 

30 листопада 2019 року на будівлі Боярської загальноосвітньої школи №1 було відкрито меморіальну дошку поету-дисиденту Івану Юхимовичу Коваленку та його дружині Ірині Павлівні. Це відбулося в рамках святкування 60-річчя школи та було присвячено сторіччю з дня народження Івана Коваленка (13 січня) та його дружини Ірини (26 серпня), що мали місце цього року. Разом у цій школі подружжя працювало з 1947 по 1955 рік. Це був надзвичайно плідний і яскравий період: шкільний театр, літературні вечори, походи, шалена любов учнів та повага батьків... Але тоталітарний режим не дозволив педагогам працювати разом. Після звільнення Івана Коваленка через «неповагу до партійної організації» він певний час взагалі не міг працювати за фахом. Уже за хрущовської відлиги вчителював у інших навчальних закладах Боярки. Ірина Павлівна працювала до 1973 року, протримавшись ще рік після ув’язнення чоловіка під час репресій української інтелігенції у 1972 р., і була звільнена після загальних шкільних зборів, які було ініційовано і проведено представниками Комітету державної безпеки. На зборах все пішло зовсім не так, як планували в КДБ: Ірина Павлівна відмовилася публічно засуджувати свого чоловіка, а її колеги, замість того, щоб засуджувати її, говорили тільки хороше («Ми ж не до медалі її представляємо», - невдоволено буркотів майор). Найтрагічніше, що талановитим, непересічним педагогам, які вважали вчителювання своєю вищою місією, до самої смерті не судилося більше зайти до шкільного класу…


Донька поета Марія Кириленко у своїй промові сказала, що встановлення меморіальної дошки її батькам – це свідчення вищої справедливості: подружжя видатних педагогів ніби повернулося до своєї рідної школи, вони знову удвох. І поряд – їх вірний друг-побратим Іван Іванович Іванов, якому цього дня також відкрили меморіальну дошку.


Марія Іванівна висловила свою високу повагу педагогічному колективу Боярської школи №1 на чолі з директором Катериною Миколаївною Мелашенко за популяризацію творчості Івана Коваленка, збереження для історії славетних імен людей, що були пов’язані з цим навчальним закладом. Ніби ангели-охоронці, вони формують неповторну ауру, створюють особливу душевну атмосферу в школі.

Право відкриття меморіальної дошки було надано кращим учням школи.Талановиті викладачі-словесники Боярської школи №1 щороку готують учасників-призерів конкурсу читців «Сила слова» Всеукраїнського молодіжного мистецького фестивалю імені Івана Коваленка (засновано у 2012 році). Ось і до відкриття дошки було підготовлено зворушливу поетичну програму, присвячену подружжю Коваленків.
Ініціював розміщення на школі меморіальної дошки подружжю Коваленків Володимир Павлович Вітюк, український патріот, громадський та культурний діяч. Дошку було підготовлено Боярським краєзнавчим музеєм за фінансування Боярської міської ради.
Після відкриття дошки у Боярському будинку культури відбувся гала-концерт Всеукраїнського мистецького молодіжного фестивалю імені Івана Коваленка, присвячений 100-річчю з дня народження поета.
Доньці поета Івана Коваленка Марії Кириленко мером Боярки Олександром Зарубіним та заступником міського голови Тетяною Кочковою було вручено Подяку від Боярської міської ради за відданість справі збереження та популяризації творчого доробку батька – видатного українського поета-дисидента, політв’язня радянських часів, учителя Івана Коваленка; за ініціативу заснування та участь у проведенні в місті Боярка Всеукраїнського молодіжного мистецького фестивалю імені Івана Коваленка та з нагоди 100-річчя з дня народження поета.
На гала-концерті звучали вірші на слова Івана Коваленка та пісні на його слова. Присутні змогли насолодитися співом видатних українських співаків, заслужених артистів України Сергія Юрченка та Олексія Шпортька, фіналіста музичного талант-шоу Х-фактор Павла Пігури. Всі співаки – солісти Національного ансамблю пісні і танцю Збройних сил України. Видатний композитор, автор численних пісень на слова Івана Коваленка, гітарист Олег Саліванов виконав музику до фільму про подружжя Коваленків «Дума про вчителів» (композиція «Спогад») як акомпанемент до вірша І.Коваленка «Під твоїм вікном», який декламувала Поліна Постол (Ліцей «Міжнародний вимір», керівник – Тетяна Степанова).
З віршами та піснями на слова Івана Коваленка виступили юні призери молодіжного Фестивалю. Потім відбулася процедура нагородження переможців конкурсів Фестивалю.